Prevencia

Ústne zdravie detí s „Úsmevákmi“ – Jedzte, pite, žuvajte… alebo Kto žuje, ten žije

Starostlivosť o mliečne zuby malých pacientov sa stáva diskutovanou témou. „…dočasné zuby sú síce prvé a dôjde k ich výmene, ale to, ako sa o ne deti a ich rodičia starajú, má vplyv na celkový komfort dieťaťa a zdravosť trvalých zubov. Preto by sme sa mali o dočasné zúbky starať, “ hovorí k téme MUDr. Eva Dandová zo Zubnej ordinácie MUDr. Smrčka.

Dočasný, mliečny chrup, sa skladá z dvadsiatich zubov. U detí sa začína prerezávať okolo 6. Mesiaca po narodení a všetky zúbky sa prerežú do 2,5 – 3 rokov. Rýchlosť a postupnosť prerezávania je individuálna, a preto sa mamičky nemusia ľakať, keď ich dieťa nepatrí presne do tabuľkového rozmedzia. Zhruba od 6. roku sa začínajú prerezávať zuby trvalé, dospelé. Dočasný chrup slúži deťom predovšetkým na žuvanie, hryzenie a odhryzovanie, ďalej k hovoreniu, tvorbe hlások (napr. v), správnemu dýchaniu, a samozrejme esteticky dotvára výraz a úsmev. Neodmysliteľnú úlohu však plní pre stále zuby. Zdravé dočasné zuby formujú čeľusť a udržujú miesto pre správne prerezávanie zubov stálych.

Maria Cirova pre kampan Oplat usmev_1 (333x500)Ambasádorka kampane speváčka Mária Čírová

Detské zúbky postihuje, rovnako ako tie trvalé, zubný kameň. Problémom sú zubné kazy a zápaly ďasien spôsobené zlou ústnou hygienou. Je dobré si uvedomiť, že deti mávajú najrôznejšie zlozvyky. V útlom veku cmúľanie palca alebo dlhodobé cmúľanie cumlíka, ktoré môže spôsobiť vyklonenie predných zubov smerom von. Neskôr vo veku predškolskom a školskom sa hlavným nepriateľom zdravých detských zubov stávajú sladkosti. Asi máloktorý rodič odoprie žiadajúcemu dieťaťu nejakú tú dobrotu. Ideálnym kompromisom sú napríklad žuvačky bez cukru, ktoré odstraňujú zvyšky jedla a podporujú produkciu slín, čím pomáhajú vyrovnávať pH v ústach a brániť tak vzniku zubného kazu.

Pri zanedbaní starostlivosti o prvé zúbky hrozí deformácia tvaru a farby stáleho zubu, neošetrený zubný kaz je za infekciou a vytvorenímť zvýšenej kazovosti stálych zubov so všetkými dôsledkami… To, čo sa malý pacient naučí v zubnej ordinácii a doma, sa mu vryje do pamäti a stane sa prirodzenou súčasťou jeho života“, objasňuje oslovená  MUDr. Eva Dandová. 

514589149

Práve prevencia je jedným zo spoločných menovateľov spolupráce značky Orbit a občianskeho združenia Úsmev ako dar. Značka Orbit nad rámec darovanej sumy vzdelávala v starostlivosti o ústne zdravie, odovzdala 600 dentálnych balíčkov. Značke Orbit sa podarilo využiť  skúsenosti v oblasti a zároveň ťažiť z popularity žuvania na Slovensku. V rámci kampane ‚Oplať úsmev‘ venovali Úsmevu šek v hodnote takmer 25 000 Eur. Suma bola vyzbieraná počas 6 týždňov, kedy putovalo vždy 1 % z ceny každého predaného balenia žuvačiek z portfólia Orbit ohrozeným deťom v starostlivosti združenia.  Školenia dentálnej hygieny zrealizovali pre 989 detí a 30 pracovníkov.

Päť krokov pre váš úsmev na celý život:

  1. Dieťa priveďte k zubnému lekárovi na prvé vyšetrenie po prerezaní prvého zúbka. Na preventívnu prehliadku choďte s ním k zubárovi každých 6 mesiacov. Lekárovi vždy predložte zubný preukaz vášho dieťaťa.

  1. Zubný kaz je infekčné ochorenie. Preto ak sa dá, neolizujte dieťaťu lyžičku ani cumlík, môžete do jeho ústnej dutiny preniesť kazotvorné baktérie.

  1. Detské ústa začnite čistiť od prerezania prvého zúbka, dieťaťu pomáhajte s čistením zubov do 10. roka. Dôležitá je dôslednosť a pravidelnosť.

  1. Nedávajte dieťaťu po večernom čistení zubov potravu alebo nápoj obsahujúci cukor. Pozor na stravovací, pitný režim. Naučte dieťa piť čistú vodu.

  1. Používajte k čisteniu zubov dieťaťa detskú pastu s fluoridmi. Staršie deti by mali ústnu hygienu doplniť ústnou vodou. Pokiaľ nemôžu použiť po jedle a pití kefku, zdravé zuby im vie udržať žuvanie žuvačky bez cukru.             

Prameň a fotografie:  AMI Communnications Slovakia